Uygulamalar
Cinsel Estetik
Bayanlarda doğumsal veya yaş ile birlikte genital organlarda deformasyonlar ortaya çıkabilmektedir. En çok rastlanılan sebep doğumlardır. Hastalarda vajinal dudaklarda sarkmalar, vajinal iç hacimde genişleme ve sarkmalara bağlı deformasyonlar, pubis adını verdiğimiz vajina üstünde yer alan tüylü bölgenin yağlanması veya sarkmaları olabilmektedir.
Bu deformasyonlar sadece şekil bozukluğu oluşturabildiği gibi, bazen kişinin kendi bile farkında olmadan cinsel fonksiyonlarında bozukluklara yol açabilmektedir. Hasta cinsel ilişki sırasında ağrı duyabilmekte veya hiç haz almadığı için cinsel soğukluk yaşayabilmektedir. Bu bölgede estetik cerrahi uygulamalarında görüntünün düzeltilmesi sağlanmakta ve bazen buna bağlı olan fonksiyonlarda da iyileşme ortaya çıkabilmektedir.
Bu girişimler çoğu kez ameliyat izi problemi oluşturmaz ve hastanın günlük yaşantısını çok etkilemezler.

Bu bölgede yapılan girişimleri 3 ana başlık altında sıralayabiliriz.

1. Pubis bölgesi : Bu bölge alt karın ile vajina arasında yer alan tüylü bölgedir. Burada yıllar içerisinde yağlanma ve sarkmalar ortaya çıkabilmektedir. Bu, görünüm açısından çok can sıkıcı olmakta ve bayanlarda kıyafet seçimlerini etkileyebilmektedir. Bu bölgede yapılan girişimler genellikle karın germe ile birlikte yapılsa da bazen hastalar sadece pubis bölgesi problemiyle de başvururlar. Burada yapılan en sık işlem yağ alma yöntemiyle deformitenin düzeltilmesidir. Ancak bazen yağ alma yeterli olmamakta ve deri dokusunda da germe gerekebilmektedir. Bu germe işlemleri vücut kıvrımlarına gizlenerek görünür izlerin oluşması engellenebilir. Sadece bu bölgede yapılacak işlemle lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve hastalar aynı gün içerisinde taburcu edilebilirler. İki hafta kadar korse giyilmesi istenir ve dikiş alma problemi olmaz. Sadece yağ alınan hastalarda herhangi bir iz ortaya çıkmaz. Ameliyatlar ağrısız denebilecek kadar rahat seyreder.

2. Vajinal dudaklar: Vajinal dudaklar fazla sarktıklarında hastanın yaşam konforunu olumsuz olarak etkilerler. Bu durum bazen cinsel ilişki sırasında ağrılara sebep olabilir. Bu bölgede lokal anestezi ile de ayaktan cerrahi şeklinde girişimler yapılabilir. Hastalarda fazla olan dudak kısımları işaretlenerek ve hastanın da onayı alınarak gerekli düzeltmeler yapılır. Dikişler içeriden atılır ve dikiş alma yoktur. Hastalar birkaç hafta kadar cinsel ilişkiden kaçınırlar. Operasyonla birlikte dudak kısımları küçülür ve sarkık görünümleri düzelir. Ameliyat ve sonrası konforlu olup hastalar bir gün içerisinde cinsel aktivite dışında normal yaşamlarına dönebilirler.


3. Vajinal genişleme: Daha çok doğumlar sonrasında görülebilen bu problem hastalar da ve partnerlerinde cinsel aktivite için problem oluştururlar. Doğum sırasında aşırı derecede genişleyen vajina daha zayıf olan arka duvarından esner ve tekrar küçülmez. Çiftler daha az haz aldıklarını ifade ederler. Bu problemi gidermek için vajina genellikle genişlediği alt duvardan açılarak daraltma uygulanır. İşlem vajina içinden yapıldığından herhangi bir yara kesi izi gözlenmez. Dikişler kendileri düşer. Bu işlem genel veya lokal anestezi altında yapılabilir. Hastalar aynı gün içerisinde evlerine gidebilir ve 1 günlük istirahatten sonra cinsel aktivite dışında normal hayatlarına dönebilirler. Hastalar çoğu kez ağrıdan şikâyet etmez ve ameliyat sonrası çok konforludur.