Uygulamalar
Göz Kapağı Estetiği
İnsanda bakış, güzelliği ve çekiciliği etkileyen en önemli faktördür. Günümüz modern toplumlarında batı tipi beyaz ırkın güzellik anlayışı yaygın olarak kabul görmektedir. Buna göre gözler yatay düzlemde yanlara doğru hafifçe yukarı doğru bir eğim gösterdiğinde kişiler daha güzel veya daha yakışıklı görünürler. Bunun aksine gözlerin yanlara doğru aşağıya doğru bir eğim göstermesi ise daha az beğenilen bir görünüm oluşturur. Bazen yapısal olarak göz kapaklarında sarkma olan kişiler her gün çevreleri tarafından yorgun görünümde olduğu şeklinde eleştirilirler. Bu durum aslında sadece göz kapakları sarkan hasta için oldukça can sıkıcıdır.
Yaşı ilerleyen bireylerde daha önce kaş ve göz yapısı çok güzel bile olsa zamanla aşağıya doğru sarkma deride bollaşmalar meydana gelir. Bu gelişen görünüm kişiyi daha yaşlı, daha yorgun gösterebilir. Bazen genç yaşlarda bile üst göz kapağı adeta kişide ikinci bir göz kapağı gibi sarkar. Bu durum aşırı olduğunda estetik görünümün bozulmasının yanı sıra kişinin görme alanı da etkilenir. Alt göz kapağında ise yine kırışıklıklar, sarkmalar ve torbalanmalar ortaya çıkabilir. Tüm bu istenmeyen sonuçlar için estetik cerrahi yöntemleri kullanılarak lokal anestezi veya genel anestezi altında düzeltmeler yapılabilir.

Göz estetiği ameliyatları göz kapakları çizgilerinin içerisinden veya bazen göz kapaklarının içinden yapılarak izlerin kaybolması sağlanır. Göz kapağı ameliyatları genel olarak söylemek gerekirse iz açısından memnun edicidir. Hastaların çoğunda kısa bir sürede izler hızla azalırlar. Ameliyatlar çoğu hastada lokal anestezi altında yapılır ve hastalar aynı gün evlerine gidebilirler. Göz kapaklarının çevresinde kişiden kişiye değişmekle beraber şişlik ve morluklar oluşabilir. Bunlar ilk günlerde güneş gözlükleri veya kapatıcılarda kamufle edilebilirler.
Bu ameliyatlara yardımcı olarak, bazı hastalarda sonucu daha da iyileştirmek ve hasta memnuniyetini arttırmak için düşük dozlarda Botox kullanılabilir. Bu hem hastada düzelme miktarını arttırır hem de kalıcılığa katkıda bulunan cerrahi olmayan yardımcı bir yöntemdir.

Hasta memnuniyeti

Bu ameliyatlar hastanın görünümünde çok önemli düzelmeler ortaya çıkarabilirler ve bu nedenle yüksek hasta memnuniyeti oluştururlar. İlk günlerde morluk veya şişliklerin olması hastaları birkaç gün için rahatsız etse de yüz bölgesi kan akımı çok güçlü olduğundan bu sorunlar hızlı bir şekilde düzelir. Hastalar ameliyat sonrasında bir problem yaşamazlarsa 10 -12 gün içerisinde güneş koruyucu ve güneş gözlükleri kullanarak deniz veya havuza gidebilirler.