Uygulamalar
Kulak Estetiği
Dış kulak yapıları insanın dış görünümünü doğrudan belirlemese de eksiklikleri veya şekil bozuklukları çocukluktan itibaren problem oluşturabilmektedir. Genellikle doğumsal olarak ortaya çıkabilen sorunlar en sık kepçe kulak adı verilen şekilde karşımıza gelmektedir. Bunun yanı sıra microtia (mikroşiya) denilen kulak kepçesinin hiç ya da kısmen olmaması durumu da nadiren ortaya çıkabilmektedir. Hastalar bazen kulak üzerinde ortaya çıkan bir tümör sonrası veya bir kaza neticesi kopmayla da kulaklarını kaybedebilmektedirler. Kulakta ortaya çıkan her türlü deformasyon için plastik cerrahi biliminde geliştirilmiş bir yöntem mevcuttur. Hastalar her türlü problem için plastik cerrahlardan görüş alabilirler.

KEPÇE KULAK

Bu çok sık rastlanan sorun çocukluk yaşlarında ortaya çıkmakta ve hastalarda daha büyük görünümlü kulak oluşturmaktadır. Çocuklukta olan bu problem özellikle okul çağlarında çocuk için psikolojik sorun oluşturmakta ve bu bütün hayatını etkileyebilmektedir. Bu problemin çözümü yarattığı soruna göre çok daha kolaydır. Belli bir yaşı geçmiş çocuklarda lokal anestezi ile yapılabilir ve hastalar ayaktan operasyon sonrası eve gönderilebilirler. Bu düzeltme çoğu kez kulağın arka kıvrımından yapılan ince kesilerle düzeltilir ve hastalarda ameliyat izi sorunu oluşturmazlar. Bu ameliyatlarda kulak çoğunlukla arka kıvrımından açılır, buradan kıkırdakları arkaya doğru şekillendiren işlemler yapılır. Kulakta eksik olan kıvrımlar oluşturulur. Kulak kepçesinin açısı değiştirilerek arkaya doğru yatması sağlanır. Böylece kulak daha küçük ve normal bir şekle dönüşmüş olur. Ameliyattan sonra hastalar bir süre bandaj kullanırlar, 2–3 defa doktor kontrolüne ve pansumana gelirler. Kulaklarda bir hafta kadar şişlik gözlense de çoğu kez çok rahatsız edici olmamaktadır. Ağrı şikâyeti ilk gün çok az veya hiç yoktur. Bu girişimler hasta memnuniyeti yüksek girişimler olup ameliyat sonrası hastalar bazen neden bunca yıl beklediklerini sorgularlar.
Kepçe kulak problemi ismi aynı olsa da birçok farklı deformiteyi ifade edebilir. Bu konuda çok daha detaylı ve size uygun olan tedaviyi mutlaka cerrahınızla görüşerek öğrenebilirsiniz

Bilgi için: 0532 427 45 94

KULAK YOKLUĞU VEYA MICROTIA (MİKROŞİYA)

Mikroşiya doğumsal olarak kulakta bazı eksiklikleri ifade eden bir terimdir. Hastalarda bazen tümör veya travma sonrası da mikroşiya ya benzer deformiteler ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunlar genel olarak hastanın kendi dokusuyla veya hazır protezlerle tedavi edilebilmektedir. İlk tercih her zaman daha doğal olduğundan, hastanı kendi dokularıyla bu onarımların yapılmasıdır. Bu yöntemler hastalarda kaburga kıkırdakları alınarak şekillendirilmekte ve kulak arkasına yerleştirilerek 3-6 aylık dönemde kulak kepçesi gibi bir şekil oluşturmaları sağlanmaktadır. Daha sonra ise yerlerinden kaldırılarak normal kulak görünümü verilir. Burada ayrıca eksik olan diğer komponentler tamamlanır. Bunlar arasında en önemli olanı kulak memesidir.
Sonuç olarak hastalarda öncelikle kendi dokularından kulak yapılmaya çalışılmaktadır. Bunun mümkün olmadığı durumlarda ise protez kulaklar kullanılabilmektedir. Bu ameliyatlar sonuç olarak doğumsal bir deformite olduklarından sağlık kurumları tarafından karşılanabilmektedir.
Bu operasyonlar birden fazla seans gerektirmekte mutlaka deneyimli ellerde yapılması gerekmektedir. Hastanı yapılmış olan bazı örnekleri önceden görmesi ve olası memnuniyet derecesinin önceden anlaşılması gerekmektedir. Bu konuda problemi olan hastaların daha detaylı bilgi ve elde edilebilecek sonuçları örnekleriyle görmek üzere mutlaka uygun gördükleri plastik cerraha başvurmaları gerekmektedir. Bilgi için: 0532 427 45 94