Uygulamalar
Meme Küçültme

MEME KÜÇÜLTME

Aşırı büyük ve sarkık memeler hastalarda psikolojik rahatsızlığın yanı sıra sırt ağrısı, deri pişikleri, aktivitelerde kısıtlamalar, spor yapamama, deri enfeksiyonları, omurilik hastalıklarında ağrıları arttırma gibi şikayetler oluşturabilmektedir. Bazı hastalar ise kilolarının çok fazla olmadığı ama meme dokularının büyük olduğundan dolayı daha fazla kilolu göründüklerini ayrıca normal bedenlerine göre kıyafet giyememekten yakınırlar. Bayanlarda meme büyümesi çoğu kez doğum veya gebeliklerden sonra gerçekleşse de bazı kişilerde çok genç yaşlarda hızlı büyümeler ortaya çıkabilmektedir. Ailesel veya hormonlara aşırı duyarlılık gibi sebeplerle ortaya çıkan bu hallerde genç kız normal sosyal yaşantısında güçlükler çekebilmektedir. Erken yaşta sürekli öne eğilerek göğüslerini gizlemeye çalışan kızda sırtta kambur gibi bir görünüm oluşturan bozulmuş bir sırt pozisyonu (kamburlaşma) ortaya çıkabilmekte ayrıca meme derisinde pişikler veya sırt ağrıları gibi diğer şikâyetler de hastaların hayatının olumsuz olarak etkilemektedir.

Bu tür hormonsal sebeplerle genç yaşta memesi aşırı büyüyen hastalarda bazen yaşının ilerlemesini beklemeden erken yaşta operasyonlar yapılabilmektedir. Bu hastalarda henüz doğum yapmadıkları için memede süt kanallarını en az düzeyde etkileyecek bir yöntem seçilmelidir. Burada unutulmaması gereken bir konu aşırı derecede büyük dokuları olan bir hastanın tedavisi sadece estetik amaçla yapılan bir lüks olmayıp tedavi ile birçok şikâyetleri gerileyebileceğinden neredeyse bir hastalığın tedavisi gibidir. Bu hastalar estetik ameliyat oluyorum gibi hissetmemelidir çünkü işlem sonrasında birçok şikâyetleri azalacak hayat konforları artacaktır.

Göğüs küçültme işlemi basitçe fazla deri, yağ ve bez dokularının alınması ve sarkmış olan meme başının tekrar eski konumuna getirilerek dik halinin oluşturulmasıdır. Bu işlem sonuç olarak bazı kesilerle yapılır ve belli bölgeler de mutlaka izler olur. Estetik cerrahlar bu izleri tamamen yok edemezler ancak gizleyerek (meme altına, meme başının çevresine) daha az belli olmasını sağlayıp hasta ve partnerinin bu durumdan rahatsız olmasını engellemeye çalışırlar. Bir meme dokusunun küçültülmesi ve dikleştirilmesi için bugüne kadar birçok teknik ortaya konmuştur. Bunlarda en genel olarak söylenebilecek, hastanın dokuları ne kadar fazla ve sarkık ise yapılacak kesi o derece daha fazla olacaktır. Buna karşılık hastadaki deformasyon ne kadar az ise buna uygun bir teknik seçilerek, daha az kesilerle ve daha az izlerle bu işlemler yapılabilecektir. Ne kadar ve ne şekilde iz kalacağı seçilecek teknik ile hastanın deri yapısına (kişinin iyileşme şekline) bağlıdır. Bazı hastalarda ne kadar kesi yaparsanız yapın izler çok iyi bir şekilde olgunlaşmakta ve son hali çok memnun edici olabilmektedir bazen de deri yapısından dolayı izler hemen azalmamakta bu durumda ilave işlemler gerekmektedir. Hastalarda meme dokularının miktarı, yaş, eşlik eden hastalıkları, deri yapıları dikkate alınarak uygun bir yöntem seçilmelidir.

AMELİYAT ÖNCESİ
Her hastada detaylı bir muayene yapılarak tüm şikâyetleri ve beklentileri dinlenmelidir. Yapılabilecek ameliyat ve olası sonucu hakkında hasta bilgilendirilmeli eğer mümkün olursa daha önce yapılmış örneklerle hastaya ameliyat hakkında daha gerçekçi bilgiler verilebilir. Ameliyat olmaya karar veren hastanın eğer kullanıyorsa sigarayı 1–2 hafta önceden bırakması önerilir. Ayrıca ameliyattan önceki günlerde her gün belli bir süre yürüyüş veya kendisine uygun bir spor aktivitesiyle solunum egzersizleri yapması alacağı narkozu ve sonrasında uyanmayı kolaylaştıracaktır. Bu konuda doktorunuz size program hakkında yardımcı olacaktır.
Ameliyattan önce hasta eğer düzenli meme taramalarına gitmiyorsa ultrason veya mamografi ile memenin ameliyat öncesi değerlendirilebilir. Bu öncelikli yapılan test hastanın daha sonra takiplerinde ve taramalarında kolaylıklar sağlayabilir. Testin yapılıp yapılmayacağı veya ne şekilde yapılacağına cerrah karar verir.
Ameliyat öncesi dönemde hastanın yakınları ve diğer çevresi tarafından birçok şekilde eleştiriler alması olasıdır bu şekilde bazen doğru olmayan bilgilendirmelerle hastanın stres düzeyi artabilir ve bu da ameliyat gününe yansıyabilir. Unutulmaması gereken bir konu hastanın ameliyat günü kendisini rahat hissetmesidir. Biraz stres veya korku gerçekte normal olmakla beraber aşırı derecede kaygılanma genellikle hastanın kulaktan dolma bilgilerle rahatsız olmasına bağlıdır. Bu nedenle karar verdikten sonra hastanın bu ameliyatla ilgili olarak sadece bu konuda doğru bilgileri olan kişilerle bunu tartışması uygundur. Bu dönemde herhangi bir problemi olduğunda doktorunu arayarak onunla doğrudan irtibata geçebilmeli ve gerekli yardımı alabilmelidir.

Ameliyat süreci ve teknikleri

Hastalar ameliyat günü randevularına uygun olarak hastaneye gelirler ve ameliyattan önce 6 saat kadar aç kalmaları istenir. Ameliyattan önce hastanın genel sağlık durumunu araştıran bazı kan testleri yapılır. Genel olarak göğüs küçültme ameliyatları 2-3 saat kadar sürerler ve genel anestezi altında gerçekleştirilirler. Hastalar ameliyattan çıkınca birkaç saat içerisinde ayağa kaldırılır ve yürümeleri teşvik edilir. Çoğu hasta 24 saatlik bir izleme sonunda taburcu edilirler. Ameliyattan sonra birkaç saat bir şey yeme içmeye müsaade edilmez. İlk saatlerde ortaya çıkabilen ağrı problemleri eğer olursa cerrah tarafından süratle gerekli tedavilerle azaltılır.

Ameliyat tekniği olarak bugüne kadar onlarca teknik tanımlanmıştır. Meme küçültme ameliyatı meme dokusunun üç boyutlu olarak şekillendirilmesini gerektiren ve cerrahın teknik bilgiler yanında sanatsal yaratıcılığının da olmasının gerektiği uygulamalardır. Ameliyat tekniklerinin burada detaylı anlatılması mümkün olmayıp çok gerekli de değildir. Ancak meme küçültme hastasının yinede kabaca ne yapılacağını bilmesinde yarar vardır. Bu ameliyatlarda meme derisi ve bez dokusu fazlalığı alınmaktadır. Bu işlem için farklı yerlerden kesiler yapılmakta ve izler genellikle gizlenmeye çalışılmaktadır. Orta derecede büyük olan ve sarkık olan bir meme küçültmede izler meme başı çevresi ve aşağıya uzanan dik bir çizgi, buna karşılık çok aşırı derecede büyük olan bir meme küçültme hastasında ise bunlara ilaveten meme altında yatay bir iz (ters T ) olabilecektir. Deformasyon ne kadar az ise izlerde o kadar az olacaktır. Bazı hastalarda eğer göğüs dokuları çok fazla büyük değillerse, deri yapısı da uygunsa hiç kesi yapılmadan sadece yağ alma yöntemiyle de küçültme mümkün olabilir. Ancak bu kararın verilebilmesi için hastanın detaylıca muayenesi gereklidir ve bu teknik sadece uygun hastalarda etkili bir sonuç verebilir.Bazen hastanın deri yapısının elastikiyeti iyi olduğunda meme dokusu çok büyük de olsa bahsedilen az izli meme küçültme ameliyatları yapılabilmektedir. Yukarı da bahsettiğimiz gibi bazen çok iyi deri yapısına sahip iyi iyileşme patterni olan hastalarda hastanın kendisinin bile fark etmesi zor olan çok az izler elde edilebilmektedir.

Ameliyat sonrası ve hasta memnuniyeti

Hastalarda dikişler deri içlerinden ve gizli olarak yapıldığından pansumanlar açıldığında kişi dikişleri görmez. Sadece kesileri fark eder ve onlarda yapıştırılmış gibi durur. Bir gün içinde kalkıp yürümeye başlayabilir 1-2 günde kendi basit işlerini yapabilir ve her hastada farklı olmak üzere 4-10 günde normal hayatlarına dönebilirler. Hastalarda belli bir süre ağır sportif faaliyetler yasaklanır. Yaklaşık 2 hafta kadar normal sutyen yerine medikal olarak üretilmiş özel sutyenler kullanırlar. Burada amaç iyileşme sürecinde olan meme dokusunda gereksiz hareketleri önlemek ve ödemleri kontrol altına almaktır. Meme küçültme sonrasında ilk haftalarda şişlikler gelişmektedir, bunlar günler içerisinde azalır ama meme küçültme sonrası şekillenme aylar içerisinde ortaya çıkar. Hastalar bu süreç sonunda oluşan yeni formdan giderek daha da memnun olmaya başlarlar.

Normal süreçte gerçekleşmiş bir meme ameliyatında meme başları hafif yukarıya ve dışarıya bakmalı, meme başları orta hattan 8-12 cm kadar mesafede olmalıdır (bu her hastada farklılık gösterebilir). Hastalar eğer deniz mevsimiyse, ilk aylarda güneş koruyucularla dikiş bölgelerini korurlar. Normal seyreden bir iyileşme dönemi sonrası birkaç haftada güneşten korunmak kaydıyla deniz veya havuza gidilebilir.
Bu ameliyatların yaz veya kış yapılması arasında fark olmamakta sadece yaz aylarında birkaç hafta yüzmeye engel durumlar olabilmektedir.

Maliyet

Sosyal güvenlik kurumları veya özel sigortalar hastanın sağlık heyetlerinden alacakları raporlar sonrasında bazı hastalar için ödeme yapabilmektedir. Bu hastalar gigantomasti denilen aşırı derecede büyük meme dokuları vardır. Bunun dışında dikleştirme veya meme küçültme ameliyatı sigortalar tarafından karşılanmamaktadır. Cerrahınızın çalıştığı veya anlaşmasının olduğu hastaneye göre fiyatlar değişebilmektedir. Hastaneler arasında genellikle otelcilik hizmetleri açısından farklar olmakta ve cerrahınız size tam teşekküllü birden fazla hastane seçeneği sunarak farklı fiyat profilleri çıkarabilir. Bu konuda kesin kararın mutlaka muayene sonrasında verilmesi uygundur.

Meme küçültme ameliyatları hakkında bu makale dışında çok daha fazla bilgiler eklenebilir. Burada yazan sadece Op. Dr. Aykut Mısırlıoğlu nun kişisel tecrübeleriyle ortaya çıkmış bilgiler olup başka hiçbir kurum için bağlayıcı değildir. Ayrıca diğer cerrahlar arasında görüş farklılıkları olabilir. Burada yazanlar her hasta için geçerli olmayıp en ideal bilgi hastanın muayenesi sonrasında verilebilir.
Bilgi için 0532 427 45 94 - 0535 693 36 41