Estetik Cerrahi
Estetik kelime anlamı olarak kısaca kulağa ve göze hoş gelen şeyler anlamına gelmektedir. Güzel terimi ise Platinu ya göre Tanrısal aklın evrendeki yansımasıdır. Yani geçmişteki filozoflar güzelliği Tanrısal bir özellik olarak tanımlamışlardır.

Güzel görünme arzusu insanoğlunda tarihten beri mevcut olan bir arzudur. İnsan topluluklarında kişiler eş seçiminde her zaman daha güzelini isterler ve kuşkusuz bunun altında yatan temel neden daha güzel ve güçlü yeni nesiller oluşturma güdüsüdür. Bu istek bazen bazı sorunlar olduğunda kişilerde psikolojik problemlere ve buna bağlı başarısızlıklara neden olabilmektedir. Günümüzde modern toplumlarda artık insan ömrü giderek uzamaktadır. Yaşlandıkça bilgisi deneyimi artan kişi kendisini beyinsel kapasite olarak daha iyi, daha zinde hissetmektedir. Bununla birlikte yaşlanan vücut, kişinin gelişmekte ve hatta giderek gençleşmekte olan zihni ile uyumsuzluk göstermektedir. Her geçirdiğimiz on yıldan sonra bir öncekine göre daha iyi düşündüğümüzü olaylara karşı daha olgun ve daha mantıklı yaklaştığımızı fark ederiz. Maalesef vücudumuz gençleşmekte olan beynimizin tersine bir yol izler. Çoğu kez ayna karşısında kendimizi beynimizin algıladığından daha farklı olduğunu görürüz. Özellikle doğum yapan bayanlarda bu süreç çok daha acımasız seyredebilir. Doğum yapan bir bayan çok genç yaşta kendisini düşündüğünden çok daha yıpranmış görebilir. Beyin ile vücudun bu şekildeki uyumsuzluğu kişilerde yaşamsal motivasyonun azalmasına neden olabilir. Kişilerin yaşlanma konusunda kendilerine dikkat etmeleri, spor, kilo kontrolü, kötü alışkanlıklardan uzak durulması, yaşlanma bulgularını yavaşlatabilir. Kendisine iyi bakan bir kişi her zaman olduğundan daha genç görünecektir. Doğal yaklaşımların yeterli olmadığı veya kişiyi rahatsız eden bir problem olduğunda ise estetik cerrahi devreye girmektedir

Günümüzde estetik cerrahi ve yardımcı tedavi yöntemleri ile geçmişte akla bile getirilemeyecek değişimleri yapmak mümkündür. Her geçen gün medyada aslında yaşı ileri olan bir ünlünün halen ne kadar genç göründüğü bunu nasıl başardığı ile ilgili haberlere rastlamaktayız. Gelişen teknoloji ve yardımcı yöntemler ile artık hastaların doğal yapılarının daha iyi korunduğu eskiye göre daha az cerrahi uygulayarak daha basit yöntemlerle daha iyi sonuçların alınabildiğini söyleyebiliriz. Estetik cerrahi için başvuran bireyler sonuç olarak sağlıklı kişilerdir. Bir deformasyon veya bir yaşlanma bulgusunu düzeltmek için hekime gelirler. Doğal olarak kendilerini en az yıpratacak iş ve gücünü en az etkileyecek şekilde yardım talebinde bulunurlar. Hatta bazı hastalar bunu yakın çevrelerinin bile fark etmesini istemezler. Günümüz modern estetik cerrahisinde artık çoğu uygulamadan sonra hastalar bir gün içerisinde ayağa kalkabilmekte, günler içerisinde de normal hayatlarına dönebilmektedirler. Çok hızlı olarak gelişimini sürdüren estetik cerrahi bilimi, bazı ilaçlar sayesinde hastaların bazı problemlerini ameliyatsız olarak bile çözümleyebilmektedir. Ticari bir amacı olmayan bu web site de, estetik cerrahi bilimi içerisinde yapılabilen uygulamalar hakkında bilgiler bulabilir, site kurucusu Op. Dr. Aykut Mısırlıoğlu ile yazışarak veya görüşerek kendi sorunlarınızı iletip bilgi alabilirsiniz.